Zajęcia

wszystko czego możesz się u nasz nauczyć...

Nasze kierunki

W Państwowym Ognisku Plastycznym im. L. Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży obejmują dwuletni cyklu kształcenia. Podczas całego cyklu młodzież poznaje teorię oraz praktyczne umiejętności z zakresu takich przedmiotów jak rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, emalia artystyczna, rzeźba, projektowanie graficzne oraz wiedza o sztuce. Dział dziecięcy obejmuje takie przedmioty jak rysunek i malarstwo oraz rzeźbę. Uczniowie na dziale młodzieżowym otrzymują państwowe świadectwa, natomiast dzieci zaświadczenia o udziale w zajęciach. Uczniowie uczący się w naszej placówce zyskują solidne przygotowanie praktyczne i merytoryczne z zakresu sztuk plastycznych. 

Tym samym, możemy się pochwalić wysoką zdawalnością naszych absolwentów do szkół i uczelni artystycznych. Zajęcia przeznaczone są również dla osób, które chciałyby nauczyć się technik plastycznych w ramach własnego rozwoju artystycznego. Jako placówka podejmujemy współpracę ze szkołami i instytucjami kulturalnymi w kraju i za granicą. Współpraca ta oparta jest na organizowaniu warsztatów, wystaw, konkursów plastycznych i innych form rozwoju i promocji uczniów i placówki.

Zajęcia z rysunku i malarstwa obejmują: ćwiczenia z wyobraźni – rysunkowe i malarskie, studium martwej natury, studium postaci, oryginalne zadania i ćwiczenia do indywidualnego rozwiązania, a także ćwiczenia z wyobraźni – rysunkowe i malarskie. Uczniowie wykonują prace w technikach takich jak np: ołówek, węgiel, tusz, pastele, tempera, akryl, olej, akwarela. Zachęcamy również do eksperymentowania i tworzenia własnych technik.

Na zajęciach z rzeźby uczymy podstaw oraz rozwijamy posiadane już umiejętności pracy
min. w glinie, drewnie, szkle. Uczniowie uczą się przestrzennego myślenia, analizy i poszukiwania formy, rozwija wrażliwość na przeróżne materiały, faktury i struktury. Posiadamy piece do wypalania ceramiki oraz pieca do szkła, to daje możliwość wypalania i szkliwienia prac, a także pracy z materiałem jakim jest szkło. Wprowadzamy techniki odlewnictwa w gipsie oraz w silikonie, stosowane w małych i dużych formach rzeźbiarskich. Podczas zajęć uczniowie poznają także techniki wykonania witraży, mozaik, a także mają możliwość pracy ze szkłem techniką fusingu.

jako jedyna placówka w Polsce uczymy techniki emalii artystycznej. Jest to technika pokrywania metalu za pomocą pędzla, wałka, natrysku, prószenia szkliwami z minerałów i barwnych pigmentów. Kolejnym krokiem jest wypalanie prac w specjalnym piecu w temperaturze ponad 800 stopni Celsjusza. Historia emalii sięga czasów starożytnych. Uczniowie na zajęciach tworzą płaskie prace malarskie, a także elementy biżuterii.

Na zajęciach z grafiki warsztatowej uczymy technik druku wklęsłego i wypukłego. Podczas zajęć uczniowie tworzą matryce graficzne, wykonują odbitki – mamy możliwość odbijania dużych formatów do 100 x70 cm. Na zajęciach omawiamy podstawowe zasady projektowania i typografii. Zapoznajemy uczniów również z historią grafiki od jej początków po czasy współczesne.  

Wykłady z wiedzy o sztuce są opowieścią o dziejach sztuki,  historią malarstwa, rzeźby, architektury od sztuki prehistorycznej do współczesnej. Każde zajęcia są podparte literaturą, filmem, slajdami, prezentacjami  z prywatnej kolekcji prowadzącego oraz bardzo bogatej biblioteki placówki . W trakcie zajęć omawiamy kierunki, style, ruchy artystyczne, terminy i pojęcia z historii sztuki. Opracowujemy z uczniami, także zagadnienia podane na egzaminy wstępne do szkół i uczelni artystycznych.